Problemy z nauką – czasami warto odwiedzić psychologa

student-315028_640Wprawdzie rok szkolny właśnie się kończy, niemniej jednak już za dwa miesiące tysiące uczniów znów zasiądzie w ławkach. Dla dużej grupy nauka jest przyjemnością i chętnie przychodzą do szkoły. Wprawdzie zdarza się cała skala ocen w dzienniczku, ale w ostatecznym rozliczeniu nie jest źle. Jest jednak również spora grupa uczniów, którym nauka nie idzie zbyt łatwo.

Kiedy pojawiają się problemy w nauce, z którymi uczeń sam sobie nie daje rady, a pomoc rodzica też nie przynosi oczekiwanego skutku, wówczas warto zastanowić się nad odwiedzeniem poradni pedagogiczno-psychologicznej. Dziś nadal panuje przekonanie, że do poradni kierowane są dzieci z rodzin patologicznych lub w jakimś stopniu niedorozwinięte, a tym samym rodzice wzbraniają się przed odwiedzeniem pedagoga i psychologa. Warto jednak podkreślić, że takie nastawienie jest błędne. Dzieci w wieku szkolnym mogą mieć problem z nauką wynikający nie tylko z niedorozwoju umysłowego, ale również z powodów emocjonalnych. Często przyczyną niepowodzeń w szkole jest obawa przed nauczycielem czy złe traktowanie przez kolegów. Nierzadko też na naukę ma wpływ sytuacja rodzinna – np. pojawienie się młodszego rodzeństwa, rozpoczęcie pracy przez rodzica czy zmiana miejsca zamieszkania.

Kiedy pojawia się problem z nauką nie warto się zbyt długo zastanawiać, ale iść i porozmawiać w pierwszej kolejności z nauczycielami dziecka, a następnie poszukać pomocy u specjalisty. Być może kilka rozmów z psychologiem lub dodatkowe zajęcia pedagogiczne ułatwią dziecku nabycie niezbędnych umiejętności i ułatwią dalszą naukę.

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031