Nałogi

wine-600134_640Jedną z podstawowych przyczyn powstawania konfliktów w rodzinie są nałogi. W powszechnej świadomości problemy rodzinne są wynikiem, przede wszystkim nadmiernych ilości alkoholu spożywanych przez członka lub członków rodziny. Należy jednak pamiętać, że na psychikę źle oddziaływają również papierosy czy narkotyki. Każda z tych używek może prowadzić do zdenerwowania a przez to do kłótni, awantur a nawet przemocy.

Problem nałogów jest bardzo skomplikowany. W większości wypadków nie jest łatwo ostatecznie rozstać się z używkami, które towarzyszą nam przez wiele lat. Niemniej jednak dla dobra rodziny warto je ograniczać.

Jeśli nie udaje się pokonać tego problemu samodzielnie należy zwrócić się po pomoc do specjalistów. W przypadku alkoholu, narkotyków czy innych substancji silenie działających na nasz układ nerwowy dobrze jest rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który skieruje osobę uzależnioną na dalszą terapię – jeśli to konieczne na odtruwanie, a następnie psychoterapię. W takich wypadkach często stosuje się też terapię rodzinną dla bliskich osoby uzależnionej, która ma na celu uzdrowienie więzi rodzinnych.