Dlaczego nastolatki uciekają z domu?

nastolatkiProblem ucieczek z domów nastolatków istnieje, i choć statystyki policyjne nie wskazują na dramatyczny wzrost, to warto bliżej przedstawić problem.

Jak zapewne większość czytelników się domyśla, problem ten narasta w wakacje. Powodów jest wiele, kilka z nich przedstawimy w niniejszym opracowaniu.

Grupa rówieśnicza staje się w okresie dojrzewania bardzo ważnym punktem odniesienia dla nastolatków. Toteż, gdy snują wakacyjne plany o wspólnym wyjeździe, a rodzice jednego z nich nie wyrażają zgody na wyjazd, często stosują najprostsze rozwiązanie – ucieczkę.

Kolejnym powodem może być chęć wyjazdu z rówieśnikami na koncert.

Problemy w domu rodzinnym tj. alkoholizm jednego z rodziców, ciągłe kłótnie, brak zainteresowania i ciepła rodzinnego także są powodem ucieczki z domu. Ponadto, zbyt wygórowane wymagania rodziców, którym nie jest w stanie sprostać nastolatek  – powodują pojawienie się myśli o ucieczce.

Konsekwencje takiej ucieczki mogą być poważne; kradzieże, wstąpienie do grupy przestępczej, alkohol, narkotyki. Pamiętajmy, że młodzież, która ucieka z domu zazwyczaj robi to impulsywnie – nie ma zapasu gotówki, ani planu gdzie mieszkać.

 

Rodzice nastolatków w procesie wychowania z pewnością nie mają łatwego zadania – rozmowa, uwaga, zainteresowanie to czynniki, które pomogą zminimalizować pojawienie się myśli o ucieczce.

 

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031